piątek, 1 listopada 2013

Kiedy na okonia?


Kiedy na okonia? Zimowy sezon podlodowy.


Podział pór łowienia okonia na lodzie

a) pierwszy lód - pierwsze 3 tygodnie stabilnej pokrywy lodowej

Gdzie?
Ano tam, gdzie został po jesieni - skraje trzcinowisk, okolice powalonych drzew, plaże, dobrze oświetlone wypłycenia, rozległe blaty z resztkami roślinności. Okonie tworzą teraz stada i złowienie jednej ryby może otworzyć przysłowiowy worek z rybami.

Kiedy?
Okonie najlepiej biorą rano i wieczorem, słabiej w ciągu dnia, tradycyjnymi okresami aktywności są przełomy dnia i nocy. Najważniejszym parametrem dla okoniowego łowcy jest ciśnienie atmosferyczne, ryba ta jest istnym barometrem i trzeba brać pod uwagę ten aspekt pogody planując wyprawę. Skąd czerpać informacje? Ja szukam tutaj:  new.meteo.pl oraz tutaj: http://pogodynka.pl/  ,przy czym najlepsze warunki łowienia są zawsze w ustabilizowanej pogodzie. Czasami okonie żerują nadzwyczaj aktywnie przed zmianą pogody, ciężko utrafić w ten moment zważywszy na to, że ryby odczuwają zmiany pogodowe wcześniej niż my. Lepsze rezultaty osiągałem zawsze przy pochmurnej pogodzie niż w słońcu, każda zmiana warunków oświetleniowych tafli lodowej powodowała zahamowanie aktywności okoni, zaczynały reagować na mormyszki następnego dnia. Jako ciekawostkę podam, że obławiamy ze znajomymi płytkie jeziorko przepływowe i tamtejsze pasiaki reagowały na zmiany pogody zmianą kolorów - gdy był niż, pochmurno i mokro stawały się blade, jakby wyprane. W czasie wyżu natomiast były żywo ubarwione.
Czym? 
Kolejność przynęt - pod względem skuteczności

1. przynęty wertykalne     
2. błystki pracujące w toni
3. mormyszki
Błystki toniowe
 
Ad 1) - rano kolory jasne, fluo. W ciemnej wodzie podobnie przez cały dzień.  Kolory naturalne w ciągu dnia zwłaszcza w prześwietlonej wodzie. Jak pisałem wczesnej balansówka to najlepsza przynęta do poszukiwania okoni. Po odszukaniu/przywabieniu ryb korzystniej jest  zastosować balansówki bez bocznych haków(odcięte)-  zmniejszenie zejść okoni podczas holu i podczas wyjmowania z przerębla( haczyk lubi się wbić w lód od spodu i okoń schodzi z haka). W takim wariancie kotwica na dole rybek musi być większa niż szerokość tułowia balansówki. Ważne są dekoracje kotwiczki.
Ad 2) małe są atakowane w całości, w większych ryby atakują ustrojoną kotwicę, prowadzimy przynętę aktywnie, krótkie machnięcia, błystki muszą być dostrojone, tzn. przy tym samym wymachu grać tak samo, trzeba wyginać korpus, podpiłowywać nadlewkę, dolewać cyny. Na pojedynczym haku kolorowe koraliki. Błystką można szybciej wyłowić ryby zwabione w rejon łowienia balansówką
ad 3) mogą być duże, większe okonie biorą na grające mormyszki bez ochotki, różne wzory i kolory. 

Taktyka ( Znaleźć rybę! Dobry świder jest więcej wart niż dodatkowe przynęty)
 Rozstawy wiercenia dziur, co:
                - 10 m dla balansówek
                - 5 metrów dla szybujących błystek toniowych
                - 2-3 metry dla mormyszek.
Dziury w lodzie obławiać stopniowo, nawiercić jedną, wkręcić świder prawie do końca, żeby bez hałasu obłowić następną dziurę, wrócić do pierwszej, obłowić, zostawić przynętę na dnie, odejść do następnej dziury, dowiercić, wrócić i połowić chwilę w dziurze nr 1 i potem przejść do nr 2, wwiercić świder prawie do końca w nr 3 

W razie wielkiej ryby dziurę rozwiercić, po zakleszczeniu łba ryby w dziurze za pomocą mini - osęki. 


b) środek zimy - powyżej miesiąca od utworzenia stałej pokryw lodowej.
 
Gdzie? 

W środku zimy okonie rozpraszają się po zbiorniku, przesuwają się nad głębsze partie wody. Atrakcyjne miejsca łowów to ostre spady, szczyty górek podwodnych, wszelkiego typu głazowiska i i inne tego typu miejsca w jeziorze.
 
Czym?
        1. błystka denna( kładziona na dno i rytmicznie podrywana)
        2. mormyszka
        3. przynęty wertykalne

Błystki denne.










Taktyka  (Im ryby biorą słabiej, tym dłużej trzeba obławiać dziurę)

Ad 1)
Błystki denne muszą mieć oszczędną pracę  najlepiej tylko w obrysie otworu w lodzie. Chodzi o to, by długotrwałym graniem błystką pobudzić ospałe już nieco ryby do ataku. Ważne jest to, by praca błystki była powtarzalna co ułatwi nam pracę.
Do obsługi takich błystek wygodna jest specjalnie przygotowana wędęczka z kiwokiem wygiętym ku górze, ustawienie 45.stopni do dna, podparcie wędki druga dłonią i krótkie, w zakresie ruchu kiwoka wymachy. Denne błystki dużych rozmiarów, pracujące poziomo, przywabiają rybę, która atakuje kotwiczkę z przywieszkami.
Kolory- jasne wcześnie i późno, za dnia malowane na różne kolory, czerń z żółcią jest najlepszy. 
 
Ad 2) różne warianty prowadzenia, z ochotką na haku, pracując unosimy do 5 cm nad dno i ponowny opad na dno przy zachowaniu wibracji. Mormyszka im mniejsza tym lepsza,  

Ad 3) oszczędne ruchy balansówką- gwałtowne płoszą ryby.


c) Ostatni lód - ostatnie tygodnie pokrywy lodowej. 

Gdzie?
W całym słupie wody, często pod samą pokrywą lodu. Nie lubię tej pory ze względu na bezpieczeństwo, jednak nie ma co ukrywać, że można wtedy nadrobić wszelkie zimowe niepowodzenia wędkarskie.

Czym?
1. mormyszka
2. małe błystki
3. przynęty wertykalne

Taktyka  (Ryby nie zawsze biorą, zależy to od specyfiki wody)  
Z pełnymi brzuchami ikry okonie żerują bardzo chimerycznie, nie mają dużych potrzeb pokarmowych, dodatkowo zmiany pogody powodują, że ciężko się wstrzelić w odpowiednią dla ryb porę. Na przełomie dnia/nocy przynęty mogą być nieco większe, w ciągu dnia trzeba bawić się podlodowymi paproszkami

Ad 1) Skuteczne są mormyszki z przynętą jak i bez, trzeba często zmieniać kolor, w nadziei, że to ten właściwy.
Ad 2) Jak najmniejsze, na cienkich żyłkach. Upodabniają się wtedy do mormyszek niż do błystek. 
Ad 3) Używać jak najmniejszych rozmiarów przynęt,



 
 





1 komentarz:

  1. https://rybyy.blogspot.com/2018/12/jak-zowic-okonia-zima.html?m=1
    Jak złowić okonia zima? Zapraszam do lektury :)

    OdpowiedzUsuń