piątek, 3 stycznia 2014

Warsztat podlodowca. Błystka denna na szybko.



 Błystka denna na szybko.

Do jej wykonania potrzebne będą:

- kupne błystki(kopie skandynawskich modeli) występujące pod nazwą  Isak
- kotwiczka z chwostem i kółkiem łącznikowym
- ewentualne agrafki z drutu. 


Isak przed....
Wykonanie jest bardzo proste  - odpinamy oryginalnie zamocowaną kotwicę wraz z kółkiem łącznikowym, na górnym oczku mocujemy kotwiczkę z chwostem. I tu zaczyna się cała zabawa – trzeba tak uzbrojoną błystkę przetestować , dobrać wielkość chwosta. Zbyt obfity będzie hamował błystkę, może ona odpływać za daleko. Za mały nie pozwoli na kontrolowany opad przynęty i również nie osiągniemy powtarzalnej pracy w obrębie dna. Przyjmując terminologię strzelecką, zakładamy że fragment dna pod dziurą w lodzie to czarne pole tarczy, należy dobrać dekoracje tak, by skupienie było jak najlepsze i „muchy” nie siadały poza tarczą ;)
Wiadomą jest upierdliwość wymiany kotwiczki na lodzie, można postąpić inaczej – wygiąć z drutu nierdzewnego specjalne agrafki do każdej z kotwiczek (oryginalna i z chwostem). Podmiana kotwiczki jest szybsza i wygodniejsza. Prócz tego, w wariancie oryginalnym, uzyskujemy dodatkową pracę samej kotwiczki po znieruchomieniu korpusu błystki.
Można udekorować kilka kotwiczek różnymi kolorami włóczki/włosia i zmieniać je według aktualnych gustów okoni.
....Isak po
W ten sposób można jedną błystką obławiać wodę na różne sposoby, za pomocą prostych zabiegów zmieniamy całkowicie pracę przynęty. Warianty prowadzenia w zbrojeniu „dennym” to krótkie poderwania startujące z dna zbiornika, w  oryginalnym , klasyczne poderwania w całym słupie wody.
Sprawdzona nie tylko pod lodem....
Jako ciekawostkę napiszę jeszcze to, że Isak z górnym zbrojeniem to skuteczna przynęta jigowa w normalnym spiningowaniu. Dzięki skupionej masie i kształcie leci daleko, trochę inwencji w pracy wędką czynią z niej bardzo wygodną i zaskakująco łowną (przynajmniej dla mnie) przynętę do obławiania czystych połaci twardego, okoniowo - sandaczowego dna.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz