poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Podsumowanie sezonu, wnioski, realizacja planów itp. cz. III

Logistyka i klamoty.

Rozmawiamy z chłopakami w komentach, czas przenieść sprawy na główny panel.

Bezśnieżna zima jest kijowa.......
Niestety. Taka jest praktyka ostatnich lat. Trzeba mieć podkute buty rakami, pył naniesiony na taflę z pobliskich pól daje ostro popalić nożom świdra. Nie to jest najgorsze. Otóż sanki na twardym lodzie hałasują  najbardziej. To płoszy bez dwóch zdań ryby. Kilka zasiadek utwierdziło mnie w tym przekonaniu, za długo czekalem na brania.  Z czasem zostawiałem sanki kilkadziesiąt kroków od miejscówy, świder w łapie, wędka w drugiej i flasher. Łowilem dość płytko- mniej niż 4m, stąd też większy wpływ hałasu na oksy. Twarda, krystaliczna tafla znakomicie przenosi drgania i hałas.
Podczas kilku wyjazdów saneczkowych coraz bardziej zacząłem się zastanawiać nad sensem targania sanek, na których mam tylko flasher. Wątpliwości poparte kalkulacją miejsca w samochodzie, realną potrzebą ciągania saneczek. Nie oszukujmy się, do łowienia na większe przynęty wystarcza jedna wędka- zwłaszcza podczas łowienia na chodzonego, z dużym przebiegiem i szukaniem ryb.
Do siedzenia mam azora- znaczy blok styro owinięty streczem, przywiązany do pasa. Ciepło i bezstresowo
Także sanki są ostatecznością, którą pozostawię na wypadek specjalnych warunków: szczególnie długi przemarsz, konieczność zabrania wałówy, dodatkowych pojemników, itp. w warunkach śniegu. Bo po piasku targać brzegiem takie klamoty nie jest lekkie ani przyjemne.
ja już pewnie z 8 lat noszę sakwy przy pasie, tam mam klamoty, rękawiczki, mały termos  oraz ewentualne ryby. Jestem przyzwyczajony do dodatkowych ciężarów.

Propozycja siedziska na dziś: Skrzynka Versus, do której należy dołożyć nóżki z kostek twardego styroduru, ew. dokleić na pokrywie do wysokości ok. 40-44cm.
Plastyk wytrzymały, zawiasy po obu stronach, możliwość dopięcia uchwytów na wędki, kubki. Co jest ważne wg. mnie - szeroka podstawa, która daje stabilność większą niż typowo podlodowe pojemniki z siedziskiem. Mój pojemnik  z alu, który miał rozmiary podstawy 48X19cm był zbyt wąski i wywrotny. Umieściłem tam echosondę  na boku, aku był w środku. Nie sprawdziło się, zostawiłem pomysł na rzecz sakw przy pasie i azora do siedzenia. Tutaj dół jest szeroki i nic takiego się nie wydarzy. Drobiazgi umieszczone w dodatkowych pudełkach rozwiązują sprawę wywrotki, upadku i wysypania się zawartości. Dodatkowo można użyć paska do noszenia na ramieniu - przez plecy i znów mamy ręce wolne, nic się nie zamoczy, a siedzisko jest stabilne.
Owszem, nie ma otworu na ryby, ale można spokojnie przytroczyć worek do tego celu. Bezproblemowo będzie można pożenić tę skrzynię z nartami, ew. składanymi płozami. Architektura na montaże jest.
Mam tylko jedną niewiadomą w tym temacie- ile waży taka skrzynka. Nie sądze że więcej niż 2.5kg. To spory atut. Nie wiem, czy nie sprawie sobie jej na ponton do spinningowych łowów.


Dlatego planuję zostać kieszonkowcem ;) 
Zmienić echo na mniejsze, zawiesić je na uprzęży, ducer nosić w kieszeni i używać przez cały czas. Iść przed siebie i nie oglądać się na klamoty, które zostawiłem za sobą. 

Strategia 
Chimeryczne ryby przećwiczyły mnie w tym sezonie mocno. Z resztą nie tylko mnie. Poza pierwszymi kilkoma dniami lodu- zbyt niebezpiecznymi jak dla mnie(a wiem,że inni połowili), ryby były wyjątkowo mało chętne do współpracy. 
Wielokrotnie udawało mi się je prowokować jedną przynętą, a łowić na zupełnie inną. 
Właśnie w ten sposób złowiłem największe oksy tej zimy. 
Opisywałem sprawę tutaj, na dole 

Później postępowałem tak samo i było to dość skuteczne. Do tej zabawy potrzeba dwóch wędek, z kołowrotkami, by żyłkę szybko wybrać i się nie poplątać, konieczne jest jakiekolwiek echo- by widzieć sytuację pod nami. 
Jeżeli ryba wychodzi , a nie chce uderzyć w przynętę -zapuszczamy diametralnie inną, zazwyczaj większą. 
Kolejna sprawa to szukanie ryb. Dotarło do mnie, że 
-lokalsi nie bez powodu dłubią w trzcinie na początku zimy. Tam jest życie, tam są oksy. Ta złota chwila trwa przez kilka -kilkanaście dni i trzeba się dostosować do ryb. Nie wybrzydzać, nie unosić się honorem ani ambicjami -"JA je znajdę tam, gdzie wy ich nie widzicie" Nie, nie, nie. Łowienie ryb to nie lot w kosmos, ale ja zapędziłem się trochę w teorie- zamiast obserwować i dostosowywać się do warunków. Do dłubania w trzcinie nie potrzebna jest elektronika, raczej zapas przynęt i wygodna wędka. 
Powyższe założenie jest aktualne tylko na początku lodu, później przewagę mam ja. Niemniej muszę wykorzystać na przyszłość także ten okres zimy. 
Odejść od sprawdzonych miejscówek...ale nie od razu.
- uwiązałem się mentalnie do dwóch wód, owszem, były wyniki, ale na nich świat się nie kończy, potrzebny jest plan nie C, ale E i F. Szukać- owszem, ryzyko niezłowienia jest, ale z drugiej strony otwieram się na nowe wody i ryby, które nie widziały moich błyskotek jeszcze. 
-Zacząć nęcić ryby, zwłaszcza na płytszych miejscówkach- do 5m. Nie mam na myśli tylko zanęty spożywczej, ale coś co ściągnie ryby z daleka i zainteresuje je. Wychodzi na to, że będzie to ziemia z odrobiną zanęty spożywczej lub jakiejs mikstury np z czerwonych robaków +brokat kolorowy
Ryby niekoniecznie żerują ochoczo w zimie, za to pora roku nie zmienia ich ciekawości i reakcji na widoczne z daleka obiekty- a takimi będą cząstki karmy i oczywiście brokat. 
- Przetestować fluorocarbon jako żyłkę główną przy balansówkach i błystkach. Tej zimy używałem jeszcze żyłki, ew. w połączeniu z przyponem z fluorocarbonu,  natomiast w przyszłym sezonie chcę używać tego materiału jak napisałem powyżej. 

Sprzęt typowo wędkarski 
- Potrzebna mi lekka wędka klasy M-L, do mniejszych blaszek, błystek dennych i bałd. Łowienie będzie bez kiwoka. Na czuja- jest szybsza reakcja na branie. Nie będę szalał z kasą- widziałem węglowe produkcje chińskie na alliexpres. Powinny się nadać: 
Maximuncatch-72CM 

- czas na test multiplikatora na lodzie, mam, więc pewnie wymodzę sobię wędkę z pazurkiem do tego. Mam Frabilla, który również opuszcza żyłkę swobodnie, ale w klasycznym mulcie jest lepsza kontrola paluchem szpuli, nie tworzą się brody zbyt rozpędzonej szpuli. Zdemontuję tylko snujący wodzik, by nie zamarzł. Mult waży dokładnie tyle samo co kołowrotek, ale jest z alu, linka jest prosta i powinna wzrosnąć czułość zestawu- przynęta, wędka multik.