Priorytety na lodzie I
Bezpieczeństwo.
|
Technika użycia kolców asekuracyjnych. |
Na tym nie można oszczędzać - wszelkiego typu kombinezony wypornościowe, kapoki, linki asekuracyjne , pływaki oraz
kolce asekuracyjne dla wędkarzy podlodowych to nie są gadgety- w określonej sytuacji uratują nam życie. Tragiczny wypadek wędkarzy pod Olsztynem pokazuje, że kombinezon nie wystarczy - w omawianym tragicznym wypadku ludzie ci nie mogli wyjść na lód, kombinezony sprawdziły się lecz z braku kolców śmierć przyszła wraz z wychłodzeniem organizmu.
|
Kolce asekuracyjne |
Kolce muszą być w wyposażeniu każdego wędkarza łowiącego na lodzie, zwłaszcza podczas łowienia na pierwszym i ostatnim lodzie. Sam rezygnuję z kolców, gdy łowie na znanej wodzie i pokrywie lodowej +20 cm grubości lodu dobrej jakości - jednorodnego, nie poprzecinanego warstwami śniegu.
|
Najtańsze nakładki |
Raki rzadko stosowane, lecz oddają nieocenione przysługi na gładkim, nieośnieżonym lodzie lub w sytuacji gdy na gładki lód napada deszcz. Samo chodzenie w takich warunkach jest wyzwaniem. Ciągłe balansowanie męczy nogi, charakterystyczne są zakwasy mięśni od wewnętrznej strony ud. Wiercenie dziur bywa bardzo kłopotliwe, zdarzało mi się kręcić wraz ze świdrem. W skali kilkudziesięciu dziur w poszukiwaniu okoni daje to dodatkowy wysiłek, który odczujemy pod koniec wędkowania. Rozwiązań jest kilka: od improwizowanych -
owinięcia butów szmatką, założenia na nie kilku gum do weków, poprzez specjalistyczne raki ( nakładki na buty) i zamocowanie kolców w obuwiu, w którym wędkujemy na lodzie. Wadą ostatniego rozwiązania jest konieczność posiadania butów przeznaczonych do wędkowania podlodowego, muszą one mieć odpowiednio grubą podeszwę- by wkręcić kolec i nie rozszczelnić ich. Poza tym marsz w takich kolcowanych butach po domu może oznaczać zniszczenie podłogi.......
Odradzam raki typu wojskowego/alpinistycznego. Mają za długie kolce, są nieprzydatne wtedy, gdy ich potrzeba, czyli na początku zimy.
C.D.N.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz